"Artysta, który miał świadomość spełnienia" — wspomnienie Hieronima Skurpskiego

2014-09-15 13:19:10 (ost. akt: 2014-09-15 13:53:35)
Artysta, który miał świadomość spełnienia — wspomnienie Hieronima Skurpskiego

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Hieronimowi Skurpskiemu — artyście i animatorowi kultury — poświęcono książkę "Artysta, który miał świadomość spełnienia". Spotkanie promocyjne odbędzie się w środę (17 września) w Ośrodku Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Wspomnienia o Hieronimie Skurpskim — przed setną rocznicą urodzin artysty — są nie tylko motywem przewodnim książki pt. "Artysta, który miał świadomość spełnienia", ale również przyczyną wyjątkowego spotkania, które w najbliższą środę odbędzie się w olsztyńskim OBN-ie.

Hieronim Skurpski urodził się 17 października 1914 r. we wsi Skurpie koło Działdowa. W latach 1931-1936 studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a następnie w latach 1937-1939 w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni prof. prof. M. Kotarbińskiego i A. Rafałowskiego. Dyplom uzyskał w 1949 r. Lata II wojny światowej spędził w Paulinowie na Lubelszczyźnie. Mieszkał i pracował w Olsztynie.

W 1944 r. pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki przy PKWN w Lublinie. Tam uczestniczył w pierwszej powojennej wystawie plastyki polskiej. W marcu 1945 r. przyjechał z pierwszą ekipą pełnomocnika Rządu RP na Okręg Mazurski Jakuba Prawina. Został skierowany do pracy w resorcie kultury. Zabezpieczał i ratował od zniszczenia książki, zabytki sztuki, działał przy organizacji instytucji kulturalnych.

W 1946 r. nawiązał współpracę z Zarządem Okręgu Pomorskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy, a następnie został przewodniczącym Delegatury Związku w Olsztynie. Przez wiele lat sprawował funkcję prezesa Oddziału ZPAP w Olsztynie.

W latach 1945-1964 był założycielem, kustoszem i pierwszym dyrektorem Muzeum Mazurskiego na Zamku w Olsztynie, gdzie miał pracownię malarską. W latach 1964-1973 był kierownikiem Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie. Na emeryturę przeszedł w 1977 r. Inspirował i współorganizował wiele inicjatyw kulturalnych i społecznych. Był radnym Wojewódzkiej Rady Narodowej i przewodniczącym podkomisji kultury. Był jednym z założycieli Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” i jego wieloletnim prezesem (1956-1969). W 1962 r. był członkiem-założycielem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i członkiem Rady Naukowej. Przez ponad 60 lat aktywnie uczestniczył w ogólnopolskim i regionalnym życiu artystycznym.

Był autorem wielu prac naukowych i popularyzatorskich z zakresu sztuki i kultury ludowej, ochrony zabytków i sztuki współczesnej. Od 1939 r. prowadził przez całe życie szkicownik. Zachowało się około 300 zeszytów. Od 1954 r. pisał dziennik, w którym notował sprawy ważne dla jego twórczości artystycznej. Jego malarstwo było często autobiograficznym zapisem.

Honorowy Obywatel Olsztyna (2001) zmarł 16 września 2006 roku w Olsztynie.

Źródło: Leksykon Kultury Warmii i Mazur.


"Artysta, który miał świadomość spełnienia. Wspomnienia o Hieronimie Skurpskim" — spotkanie promocyjne
17 września (środa), godz. 11

Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego
Olsztyn, ul. Partyzantów 87 (Dom Polski)


red.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB