Koncert Improwizacji Chóralnych ŚPIEWO-KRĘGI

2014-09-08 12:32:05 (ost. akt: 2014-09-09 09:51:09)
Koncert Improwizacji Chóralnych ŚPIEWO-KRĘGI

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Wyjątkowy koncert muzyki wokalnej, oparty na wielogłosowych improwizacjach chóru prowadzonego przez amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Rogera Treece w niedzielę (14 września) w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

CircleSong (Śpiewo-Krąg) — to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych, który — bez ograniczeń konwencjami stylu i formy — czerpie inspirację z różnych tradycji: muzyki klasycznej, etnicznej, rozrywkowej. Jest to spontaniczna muzyka chwili, która w zależności od inwencji prowadzącego, może rozwinąć się w nieprzewidywalnym kierunku i przybrać nieoczekiwane formy.

Różnicę między CircleSong, a utworem wykonywanym z partytury, można porównać do różnicy między swobodną rozmową, a dialogiem rozpisanym na role.

Przede wszystkim, to znakomita muzyczna zabawa: dla samych wykonawców oraz dla publiczności, która może znienacka porzucić swój status obserwatora i stać się aktywnym współuczestnikiem muzycznej kreacji.

W programie koncertu znajdą się polskie motywy ludowe oraz utwory chóralne napisane przez amerykańskiego kompozytora i dyrygenta Rogera Treece dla Bobby'ego McFerrina.

ROGER TREECE — amerykański kompozytor, aranżer, wokalista i dyrygent, współpracujący w studio i na scenie ze światowej klasy wykonawcami muzyki klasycznej, jazzowej i popularnej. Jako producent muzyczny czuwał nad powstawaniem przeszło 50 albumów fonograficznych (m. in. The Manhattan Transfer, The King’s Singers, The New York Voices, The Chicago Symphony Orchestra, The Danish Radio Orchestra & Choir, The Los Angeles Master Chorale), dzięki którym otrzymał pięć nominacji do nagrody Grammy.

Wyjątkowe miejsce w jego dorobku zajmuje współpraca z Bobbym McFerrinem i album VOCAbuLarieS, na którym skomponował i nagrał utwory określone przez krytyków muzycznych jako „nowy standard w dziedzinie muzyki chóralnej”. Roger Treece jest także wziętym kompozytorem muzyki filmowej i telewizyjnej oraz autorem setek opracowań dla szkolnych i uniwersyteckich chórów, orkiestr i zespołów kameralnych.

Od wielu lat daje się poznać również jako charyzmatyczny pedagog, prowadzący w USA i w Europie warsztaty muzyczne poświęcone metodzie improwizacji wielogłosowej CircleSong. Jego autorski kurs dla wokalistów i zespołów chóralnych został włączony do programu studiów Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus (Dania).

Koncert Improwizacji Chóralnych ŚPIEWO-KRĘGI
Finał Warsztatów Muzycznych „CircleSong 2014”
14 września (niedziela), godz. 18
Sala koncertowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Olsztyn
Bilety w cenie 15 zł

Wykonawcy:
Roger Treece — dyrygent
Chór Młodzieżowy „COLLEGIUM JUVENUM”
Zespół Wokalny „ProForma”
T.ETNO — Tomasz Drozdek
oraz niezrzeszeni uczestnicy warsztatów

Przygotowanie zespołów: Joanna Muśko, Marcin Wawruk


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB