Vader, wojna totalna — spotkanie autorskie w Olsztynie

2014-08-26 11:49:38 (ost. akt: 2014-08-26 12:43:28)
Okładka książki

Okładka książki

Autor zdjęcia: Materiały prasowe

Historia Vadera to coś więcej niż historia jednego z najważniejszych zespołów deathmetalowych na świecie. To historia polskiego ekstremalnego metalu, od jego zarania do dzisiaj, a także barwna i dynamiczna opowieść o ludziach z prawdziwą pasją! — powiedział Adam "Nergal" Darski, lider Behemotha o książce “Vader. Wojna totalna”.

Gośćmi spotkania, które odbędzie się w Książnicy Polskiej w najbliższą środę (27 sierpnia) o godz. 18 będą Piotr "Peter" Wiwczarek, lider i jeden z założycieli zespołu Vader oraz Jarek Szubrycht, autor książki “Vader. Wojna totalna”.

Dlaczego 30 lat istnienia zespołu określa się mianem walki? Z opisu wydawcy książki “Vader. Wojna totalna”:

To jest historia zespołu Vader. Losy Piotra Wiwczarka z Olsztyna, który jako nastolatek powiesił sobie plakat Judas Priest nad łóżkiem w swoim pokoju w domu dziadków. Gapił się w to okno na lepszy świat przed zaśnięciem, zerkał na nie, kiedy budził się rano i gdy wracał ze szkoły. Snuł marzenia. Rozmyślał, jak cudownie mogłoby być, gdyby zamiast Halforda i Downinga to on stanął na tej olbrzymiej scenie, skąpany w purpurowym świetle reflektorów. Jakby to mogło być, gdyby nagrywał i wydawał prawdziwe płyty, kręcił pokazywane w telewizji teledyski, jeździł z koncertami po całym świecie, od Australii przez Amerykę Południową po Japonię.

W kraju za żelazną kurtyną, gdzie szalała cenzura, otrzymanie paszportu zależało od ubeckiego widzimisię, instrumenty nadawały się wyłącznie na rozpałkę, a karykatura rynku fonograficznego nijak nie zaspokajała potrzeb muzyków i fanów, Piotrek marzył o rzeczach po prostu niewyobrażalnych.

To książka o tym, jak niemożliwe stało się możliwe. Ale i o tym, że za spełnianie marzeń trzeba słono płacić.

Okładka książki
***
Zespół Vader powstał w Olsztynie jesienią 1983 roku z inicjatywy dwóch osób: Piotra "Peter" Wiwczarka (wówczas jeszcze pod pseudonimami "Bardast", a później "Behemoth"), grającego na basie oraz gitarzysty Zbyszka "Vika" Wróblewskiego. Grupa zaczynała grać, kiedy metal kojarzył się wyłącznie z dwoma istniejącymi oficjalnie zespołami: TSA i Kat... Rodził się natomiast metal ekstremalny, a Vader był wśród pionierów gatunku (i jedynym jaki z tego okresu przetrwał).

Kilka lat upłynęło i wiele osób próbowało swoich sił w zespole, by w końcu w roku 1985 Vader pojawił się na pierwszych klubowych koncertach w rodzinnym Olsztynie. W składzie grali wówczas: Czarny — wokal, Behemoth ("Peter") — gitara, Vika — gitara, Astaroth (później Rob) — gitara basowa oraz Belial (później Jacho) — bębny.


Z biegiem lat formacja zyskała status legendy. Vader, wraz z takimi grupami, jak Imperator, Exorcist, Armagedon, Slashing Death i Convent, zaliczany jest dziś do prekursorów gatunku death metal w Polsce. Nazwa zespołu nawiązuje do fikcyjnej postaci Dartha Vadera, bohatera sagi Gwiezdne Wojny. Aktualny skład Vadera: "Peter" — śpiew/gitara, Pająk — gitara, Hal — bas i James — perkusja.

Spotkanie autorskie: Piotr "Peter" Wiwczarek i Jarek Szubrycht
O książce “Vader. Wojna totalna”
27 sierpnia (środa), godz. 18

Książnica Polska, pl. Jana Pawła II 2/3, Olsztyn
vis a vis ratusza, II piętro

Wstęp wolny

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. berial #1470425 | 81.190.*.* 26 sie 2014 22:38

  a kogo obchodzi zdanie ułomka?:)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lcv #1470420 | 31.174.*.* 26 sie 2014 22:29

  hehe nawet zabawne eech do Fields of the Nephilim to wam 100 lat świetlnych brakuje

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. a kogo to wali?? #1470052 | 37.30.*.* 26 sie 2014 13:58

  kogo obchodzi kilku starych szatanistów, kto tego słucha?!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)