Malowanie obiektywem w warmińskim klimacie

2014-08-22 11:20:13 (ost. akt: 2014-08-22 11:27:33)
Malowanie obiektywem w warmińskim klimacie

Autor zdjęcia: Jerzy Safijański

— Fotografowanie jest dla mnie jak antidotum na codzienne zmagania we współczesnym zabieganym, rozhisteryzowanym świecie. Jest ucieczką w świat realny, prawdziwy, prosty i szczery. Ten świat ma na imię przyroda — mówi Jerzy Safijański, artysta fotografik, autor wystawy „Malowane obiektywem”, której wernisaż odbędzie się w piątek (29 sierpnia) w galerii Starego Ratusza.

— Fotografuję różne aspekty przyrody. Tym razem chcę pokazać, że nie ruszając się z miejsca (wszystkie fotografie wykonane w promieniu kilku kilometrów od mojego miejsca zamieszkania), można doświadczyć takiej różnorodności krajobrazów. I nie ma tu znaczenia miejsce zamieszkania — tak opisuje swoją najnowszą wystawę artysta Jerzy Safijański.

— Obrazy, bo tak nazywają moje fotografie życzliwi mi ludzie, które staram się tworzyć, nie są wytworem zaawansowanych programów do obróbki zdjęć. To raczej pora dnia i roku, światło jest głównym malarzem tych scen. Często pomaga mgła, która — jak ogromny dyfuzor — jest w stanie rozproszyć promienie. Ja jestem tylko rejestratorem tych zjawisk i zaledwie nieznacznie uwypuklam to, co jest godne podkreślenia.

— Jeżeli kiedykolwiek wykonam fotografię taką, że oglądający poczuje otaczające scenę zapachy, znajdzie się w jej środku, usłyszy głosy, które ja słyszę podczas fotografowania, będę spełnionym fotografikiem. Z pozoru nie jest to możliwe, bo płaski, dwuwymiarowy obraz nie jest w stanie przekazać tylu doznań. Wszystko zależy jednak od wrażliwości widza. Wystarczy, że trafię sceną w zapamiętany kiedyś obraz i wszystkie zmysły ożywają. Życzę sobie wielu takich trafień — dodaje Jerzy Safijański.

Wernisaż wystawy „Malowane obiektywem” Jerzego Safijańskiego
z cyklu „Chodzę sobie po Warmii”

29 sierpnia (piątek), godz. 16.00
Galeria Stary Ratusz WBP, Olsztyn
ul. Stare Miasto 33


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB