Koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w filharmonii

2014-08-20 10:12:07 (ost. akt: 2014-08-20 10:28:56)
Koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w filharmonii

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Wojciech Kilar jest autorem muzyki do prawie 130 dzieł filmowych. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami. Historia jego związków z filmem sięga 1958 roku, kiedy napisał muzykę do filmu dokumentalnego "Narciarze” w reżyserii Natalii Brzozowskiej. Spotkanie z twórczością jednego z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej naszych czasów w poniedziałek (25 sierpnia) o godz. 19:30 w Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej w Olsztynie.

Wojciech Kilar (1932-2013) — pianista, kompozytor, jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Jest autorem muzyki do prawie 130 dzieł filmowych. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami, m.in. z: Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussi, Andrzejem Wajdą, Francisem Ford Coppola, czy Romanem Polańskim.

Muzyka filmowa Wojciecha Kilara była wielokrotnie nagradzana na festiwalach filmowych, ciesząc się niesłabnącą popularnością widzów i słuchaczy. Walc z "Ziemi obiecanej", filmu Andrzeja Wajdy, stał się przepustką do międzynarodowej kariery kompozytora.

Podczas poniedziałkowego koncertu usłyszymy m.in. tematy z filmów: „Smuga cienia”, „Trędowata”, „Kronika wypadków miłosnych”, „Ziemia obiecana”, „Dziewiąte wrota”, „Śmierć i dziewczyna”, „Dracula” (Nagroda Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Producentów "ASCAP Award 1992”), „Pan Tadeusz” oraz „Zemsta”.

Jan A. P. Kaczmarek o Wojciechu Kilarze:

„Gdy ktoś pyta mnie o ulubionego polskiego kompozytora, zawsze mówię tak samo: Wojciech Kilar. On już dawno odpowiedział sobie na jedno z najbardziej kluczowych pytań: co jest najważniejsze w pracy kompozytora, serce czy umysł? I wybrał serce, podparte wielkim intelektem...”.


*

Koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara
25 sierpnia (poniedziałek), godz. 19:30

Filharmonia Warmińsko–Mazurska
ul. Głowackiego 1, Olsztyn

Na koncerty z muzyką filmową Wojciecha Kilara zapraszamy również 11 i 12 września o godz. 19.00.


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB