Spotkanie autorskie z Olgą Lipińską

2014-07-25 13:10:47 (ost. akt: 2014-07-25 13:28:20)
Próba spektaklu "Słoneczni Chłopcy" (2013)

Próba spektaklu "Słoneczni Chłopcy" (2013)

Autor zdjęcia: Hanna Siudalska

— Nie jest przypadkiem, że miejscem autorskiego spotkania z Olgą Lipińską jest Olsztyn — mówi o wystawie autorka zdjęć reżyserki, Hanna Siudalska. — Tutaj bowiem, w warmińsko-mazurskim krajobrazie, we wsi Krzyże skrył się Olgi dom, w którym spędza połowę życia.

Olga Lipińska jest wybitną polską reżyserką, scenarzystką telewizyjną, satyryczką i felietonistką. Twórczyni legendarnego telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Z telewizją związana była od początku lat sześćdziesiątych. Wyreżyserowała ok. 50 znakomitych spektakli Teatru Telewizji, m.in. "Damy i Huzary" (1973), "Skiz" (1977), przedstawienie "Hamlet we wsi Głucha Dolna" (1987), "Gwałtu, co się dzieje" (1992), "Zemstę" (1994), "Baryłeczkę" (1995), "Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale" (2007).

Jest twórczynią legendarnego telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej, który przez 35 lat, stanowiąc satyryczny komentarz do zmieniającej się polityczno-społecznej sytuacji w Polsce, wzbudzał krańcowe emocje, prowokował do myślenia i tępił narodowe przywary. W opinii wielu był jednym z najważniejszych programów telewizji publicznej.

Na Kabaret Olgi Lipińskiej składają się cykle kabaretowe: Zielona Gęś (2 odcinki), Głupia sprawa (2 spektakle, 1968-1970), Gallux Show (10 odcinków, 1970-1974), Właśnie leci kabarecik (11 odcinków, 1975-1977) oraz Kurtyna w górę (23 odcinki z przerwą w stanie wojennym, 1976-1985) i Kaba 3 (107 odcinków, 1990-2010).

Od początku kariery związana była również z teatrem. Jeszcze na studiach jako aktorka i reżyser współtworzyła Studencki Teatr Satyryków STS. Staż reżyserski odbywała w Teatrze Współczesnym w Warszawie współpracując z Aleksandrem Bardinim, Erwinem Axerem i Andrzejem Łapickim.

Do reżyserii teatralnej powróciła po dłuższej, spowodowanej pracą nad projektami telewizyjnymi, przerwie spektaklem "Pułapka na myszy" Agathy Christie, którego premiera w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się 14 września 2007 roku. Spektakl przy pełnej widowni grany jest do dziś. W 2013 roku wyreżyserowała w Teatrze 6 piętro spektakl "Słoneczni chłopcy" Neila Simona z Piotrem Fronczewskim i Krzysztofem Kowalewskim w rolach tytułowych. Przedstawienie cieszy się niezwykłym powodzeniem nie tylko na scenie macierzystego teatru, ale również na scenach teatrów w całej Polsce.

Olga Lipińska jest też autorką zbiorów felietonów wydanych w 2005 roku "Mój pamiętnik potoczny, Co by tu jeszcze" z roku 2009 oraz "Jeszcze słychać śmiech" z 2013 r. nakładem Wydawnictwa „Prószyński i S-ka”.


Wystawa fotografii pt. "OLGA LIPIŃSKA"

— Nie jest przypadkiem, że miejscem autorskiego spotkania z Olgą Lipińską jest Olsztyn — mówi o wystawie autorka zdjęć, Hanna Siudalska. — Tutaj bowiem, w warmińsko-mazurskim krajobrazie, we wsi Krzyże skrył się Olgi dom, w którym spędza połowę życia. Niedaleko jest Pranie, gdzie mieszkał i pisał Konstanty I. Gałczyński — duchowy inspirator artystycznych poczynań Olgi. To ON ofiarował Oldze Lipińskiej dar pięknego, poetyckiego dystansu do rzeczywistości, tak pisze Jerzy Duda-Gracz we wstępie do książki Olgi Lipińskiej "Mój pamiętnik potoczny".

Kiedy dowiedziałam się o planach zaproszenia Olgi Lipińskiej do Olsztyna, natychmiast pomyślałam, że warto pokazać publiczności te miejsca, które Olga lubi, w których odpoczywa, w których pracuje. A przecież takie fotografie mam.

Dziękuję Oldze za cierpliwość, za to, że pozwoliła się fotografować, chociaż nie znosi pozowania, oraz za komentarze do zdjęć archiwalnych.

Spotkanie autorskie z Olgą Lipińską oraz wernisaż wystawy fotografii pt. „Olga Lipińska” w opracowaniu Hanny Siudalskiej

piątek (1 sierpnia), godz. 16:00
Czytelnia Czasopism i Galeria Stary Ratusz WBP
ul. Stare Miasto 33, Olsztyn

Na wystawie prezentowane będą fotografie Hanny Siudalskiej, fotografie z archiwum Telewizji Polskiej S.A. oraz z prywatnego zbioru Olgi Lipińskiej


Mazurski dom Olgi Lipińskiej

Mazury. Dom Olgi LipińskiejMateriały organizatora, źródło: Teatr 6 piętro

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB