Koncert inaugurujący IX Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy

2014-06-30 12:55:17 (ost. akt: 2014-06-30 14:53:26)
Koncert inaugurujący IX Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Tego lata zagra w Olsztynie grono gwiazd sceny gitarowej z wielu krajów świata. Jak co roku, odbędą się warsztaty mistrzowskie i międzynarodowy konkurs gitarowy. W programie osiem koncertów wieczornych. Szczególnym będzie koncert inauguracyjny (5 lipca).

Solistka Anna Pietrzak wraz z muzykami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod batutą Piotra Sułkowskiego w sobotę (5 lipca) dokona prawykonania specjalnie napisanego na tę okazję koncertu „BitterSweet” na gitarę i orkiestrę symfoniczną Daniela Nosewicza. Ponadto w koncercie wystąpią goście z Rosji: Andrey Gorbachev (bałałajka) i Natalia Shatokhina (fortepian).***

Anna Pietrzak — gitarzystka oraz pedagog. Laureatka kilkunastu nagród w solowych i kameralnych konkursach gitarowych w Austrii, Grecji, Rumunii i w Polsce. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego i prof. Piotra Zaleskiego. W 2012 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej w tejże uczelni. Jest także absolwentką Konserwatorium Muzycznego w Pireus/Grecja w klasie gitary Costasa Cotsiolisa. Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej.

Wydała trzy płyty, które otrzymały pozytywne recenzje w fachowej prasie muzycznej. Solową „La Catedral — XX century guitar music”, „Gitana Electric Eclectic” z udziałem znakomitych polskich i zagranicznych muzyków jazzowych oraz „Farewell” w duecie z bratem Łukaszem. Koncertuje solo oraz w zespołach kameralnych w kraju i za granicą, m.in. w Austrii, w Czechach, Estonii, we Francji, w Hiszpanii, w Niemczech, Szwajcarii, na Węgrzech i na Słowacji. Jest wykładowcą kursów gitarowych oraz jurorem konkursów instrumentalnych. Prowadzi klasę gitary w PSM I st. im Fryderyka Chopina w Oleśnicy oraz PSM II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu. Od 2013 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jej uczniowie są laureatami licznych nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach gitarowych, stypendystami Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.***

Daniel Nosewicz — kompozytor, aranżer, gitarzysta, dyrygent. Urodził się w Lidzbarku Warmińskim, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie fortepianu i gitary klasycznej. Edukację muzyczną kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Olsztynie w klasie gitary Adama Giski. W 2013 roku ukończył studia z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w klasie aranżacji i kompozycji prof. Leszka Kułakowskiego oraz w klasie gitary jazzowej dr Macieja Grzywacza. W latach 2010/2011 studiował w Royal Conservatoire de Musique de Bruxelles na Wydziale Jazzu w ramach Programu Erasmus.

Laureat wielu konkursów gitarowych — międzynarodowych i ogólnopolskich — m.in: zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w kategorii tematów jazzowych, finalista The 1st Annual Young European Big Band Composer Competition w Kopenhadze (2013), zdobywca stypendium artystycznego marszałka województwa warmińsko-mazurskiego (2011), stypendium JM Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku (2012/2013), nominowany w plebiscycie „Gazety Lidzbarskiej” w kategorii Artysta Roku (2010), laureat Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Łomiankach (2006, III nagroda), laureat Big Band Festival w Bydgoszczy (2009, II nagroda), laureat Saxonia Big Band Festival w Dreznie (2010, specjalne wyróżnienie) i Ogólnopolskiego Festiwalu Big Bandów w Nowym Tomyślu (2010, II nagroda).

Autor ponad 200 aranżacji na różne składy instrumentalne. Dyrektor muzyczny, aranżer i dyrygent 20-osobowej Orkiestry Daniela Nosewicza. Twórca projektu „Polish Rock Swings”. Występuje jako sideman. Bierze udział w nagraniach jako muzyk sesyjny.***

Andrey Alexandrovich Gorbachev jest jednym z najwybitniejszych na świecie wirtuozów gry na bałałajce. Urodził się w 1970 roku w Woroneżu (Rosja). W wieku 22 lat zdobył Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Ludowych „O Puchar Północy” w Czerepowcu (Rosja). Rok później otrzymał I nagrodę w konkursie w Twerze. Od 1997 roku nauczał w Rachmaninov Institute of Music w Tambowie.

Od 2000 roku jest wykładowcą w Akademii Gnesinych w Moskwie, gdzie w 2004 roku objął kierownictwo wydziału ludowych instrumentów strunowych, a kilka lat później uzyskał tytuł profesora. Opracował nowe rodzaje technik gry na bałałajce, otwierając tym nowy rozdział w dziedzinie wykonawstwa na tym instrumencie. W ciągu ostatnich piętnastu lat zagrał ponad tysiąc koncertów na całym świecie.

Natalia Shatokhina jest pianistką, absolwentką Państwowego Konserwatorium im. Rachmaninowa w Rostowie, dziekanem wydziału w Wołgogradzkim Instytucie Sztuki im. P.A. Serebryakova. Laureatka Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Sztuki XXI Wieku w Kijowie (2004), zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych na Łotwie (Jurmała, 1997), Wszechrosyjskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Wołgogradzie (2007), Międzynarodowego Konkursu Zespołów Kameralnych w Pradze (2013). Występowała z wieloma orkiestrami w Rosji, USA, Finlandii, w Niemczech, Armenii i w Polsce.


Koncert inaugurujący IX Międzynarodowy Kurs i Konkurs Gitarowy
sobota (5 lipca), godz. 19:00, sala koncertowa
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
ul. Bartosza Głowackiego 1

Wystąpią:
Andrey Gorbachev (Rosja) — bałałajka
Natalia Shatokhina (Rosja) — fortepian
Anna Pietrzak — gitara
Piotr Sułkowski — dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Nicolo Paganini — Kaprys 24
Vladimir Belyaev — „Concerto Buffo”
Daniel Nosewicz — Koncert „BitterSweet” na gitarę i orkiestrę

Bilety: normalny 40 zł, ulgowy 30 zł, karta melomana 20 zł do nabycia w kasie filharmonii (poniedziałek- piątek w godzinach 10-18 oraz na dwie godziny przed koncertem)


Materiały organizatora

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB