Grafika, malarstwo, rzeźba i instalacja — wernisaż w Starej Kotłowni

2014-06-13 13:31:38 (ost. akt: 2014-06-13 13:51:57)
Grafika, malarstwo, rzeźba i instalacja — wernisaż w Starej Kotłowni

Autor zdjęcia: Materiały organizatora

Otwarcie wystawy „Świadectwo naszych czasów — Miłosz Piotrowski, Andrzej Popiel” odbędzie się w piątek (13 czerwca) o godz. 18 na II piętrze w budynku Centrum Edukacji Technologicznej w Kortowie. Wstęp wolny.

Miłosz Piotrowski poszukuje kamienia filizoficznego:
Kiedy po raz pierwszy użyłem słów „kamień filozoficzny”, jako tytułu mojej kompozycji rzeźbiarskiej, traktowałem to jako zabawny chwyt reklamowy. Pytanie o kamień filozoficzny dziś, to również pytanie o to, komu służą owoce pracy współczesnych naukowców, czy przypadkiem nie służą wielkim bogatym korporacjom i rodom, i umacnianiu ich potęgi, i czyje interesy reprezentują komisje patentowe. Fundamentalnych pytań pojawia się o wiele więcej. Obiekty które przedstawiam pokazują jeden tylko aspekt kamienia filozoficznego – myśl o tym, że: MATERIA = CZĄSTKI ELEMENTRNE + SPOSÓB ICH PRZESTRZENNEJ ORGANIZACJI. Pytanie o kamień filozoficzny — tu: pytanie o to, czy istnieje klucz do określania i predefiniowania tejże przestrzeni.

Miłosz Piotrowski urodził się w 1960 w Ostrowie. Ukończył Wydział Rzeźby ASP w Gdańsku, dyplom w pracowni prof. Edwarda Sitka w 1989 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje jako asystent w Pracowni Rzeźby Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2012 r. uzyskał stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na Wydziale Rzeźby. Jest uczestnikiem wielu wystaw zbiorowych i autorem prezentacji indywidualnych w kraju i za granicą.
Rzeźbi w ceramice, syntetycznym kamieniu, brązie, kamieniu naturalnym.


Świadectwo naszych czasów Andrzeja Popiela, według historyka sztuki, Zbigniewa Pindora:

Twórczość Andrzeja Popiela jest różnorodna, obejmuje wiele dziedzin i dyscyplin artystycznych, od klasycznej grafiki warsztatowej, poprzez malarstwo, aż po instalację i tworzone tzw. „obiekty”. Artysta przewrotnie, wręcz prowokacyjnie, nazywa swoją twórczość „sztuką zaangażowaną”, przyczyniając się tym samym do powstawania licznych, sprzecznych opinii o jego twórczości. Kontrowersje wzbudzała przede wszystkim wyraźna „literackość” przesłania, doraźny, często satyryczny charakter przedstawień. Jego prace są w pewnym stopniu świadectwem czasów, w których powstają, komentarzem artysty do wydarzeń, z którymi spotyka się na co dzień.

Andrzej Popiel urodził się w 1952 roku w Warszawie. Studiował na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał pod kierunkiem prof. Haliny Chrostowskiej w 1977 r. Stypendysta Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Ministerstwa Kultury i Sztuki, Rządu Francuskiego i Rietvelt Academie w Amsterdamie. W 2012 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką, malarstwem. Od 2008 r. pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Uczestniczy w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą.


Świadectwo naszych czasów - Miłosz Piotrowski, Andrzej Popiel
Wernisaż wystawy w piątek (13 czerwca), godz. 18:00
II piętro budynku Centrum Edukacji Technologicznej, ul. Prawocheńskiego 9 (Kortowo)
Na wystawie zostanie zaprezentowana grafika, malarstwo, rzeźba i instalacja.
Wstęp wolny!Materiały organizatora


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB