Chór Juvenum nagrodzony w Luksemburgu

2014-06-04 11:45:40 (ost. akt: 2014-06-04 11:52:36)
Chór Juvenum nagrodzony w Luksemburgu

Autor zdjęcia: Archiwum chóru

Olsztyński chór Collegium Juvenum zdobył pierwszą nagrodę na europejskim konkursie w Luksemburgu. — Byliśmy jedynym zespołem z Europy Wschodniej — podkreśla Joanna Muśko, szefowa chóru.

Chór Collegium Juvenum działa od 2004 roku przy II LO w Olsztynie. Na swoim koncie zespół ma już wiele nagród. Do trofeów przybyło kolejne. Na European Choir Competition w mieście Mersch w Luksemburgu zdobył pierwszą nagrodę w kategorii zespołów dziecięcych i młodzieżowych. — Zostaliśmy nagrodzeni ex equo z chórem dziecięcym — tłumaczy Joanna Muśko, założycielka zespołu i dyrygentka. — Dostaliśmy również wyróżnieni przez Radę Miasta Rambrouch. Nagrodę w wysokości 1000 euro ufundował Związek Św. Piusa X.

Jak powiedziała nam Joanna Muśko, olsztyński zespół wykonał 20-minutowy program, złożony między innymi z muzyki sakralnej. — Był to „Pater noster" litewskiego kompozytora Vytautasa Miskinisa — dodaje dyrygentka. — Wykonaliśmy też kompozycję polską. W sumie zaśpiewaliśmy sześć utworów. To było ciekawe doświadczenie.

Konkurs chóralny w Mersch jest organizowany co pewien czas. Poprzednio był konkurs orkiestr dętych, wcześniej konkurs harfowy. Do Mersch są zapraszane tylko chóry z osiągnięciami. W tym roku wystąpiło kilkanaście zespołów. Oceniało je międzynarodowe jury. W kategorii zespołów dorosłych zwyciężył Miami University Men's Glee Club.

MZG

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB