Noc Muzeów w Olsztynie: szczegółowy program

2014-05-15 14:27:04 (ost. akt: 2014-05-16 21:55:22)
Noc Muzeów w Olsztynie: szczegółowy program

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Europejska Noc Muzeów już w sobotę, 17 maja. Zapraszają: oddziały Muzeum Warmii i Mazur, olsztyńskie BWA i Galeria Rynek MOK.

W olsztyńskim zamku odbędzie się wystawa "Polski plakat filmowy. Lata 70. i 80." Otwarcie w sobotę o godz. 19. Autorami prezentowanych prac są m.in.: Andrzej Pągowski, Rafał Olbiński, Franciszek Starowieyski, Roman Cieślewicz, Waldemar Świerzy. Wybitne dzieła wymienionych twórców potwierdzają istnienie wyjątkowego zjawiska, jakim jest, a właściwie była, polska szkoła plakatu. Noc Muzeów także w oddziałach Muzeum Warmii i Mazur: Dom „Gazety Olsztyńskiej”, Muzeum Przyrody w Olsztynie, Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, Muzeum w Mrągowie.

PROGRAM — Zamkowe skarby, godz. 19:00–24:00

19:00 — Wernisaż wystawy: Warmia Marii Zientary-Malewskiej; wystawa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur
19:30 — Wernisaż wystawy: Przepraszam, czy tu biją? Polski plakat filmowy. Lata 70. i 80. wystawa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. W czasie wernisażu Konrad Lenkiewicz opowie o kinie moralnego niepokoju. Czym było i czym jest teraz?
20:15 — Prelekcja: Księgi z klasztoru staroobrzędowców w Wojnowie -
dr hab. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, prof UWM
21:00 — Olsztyński Wehikuł Czasu: Mroczne tajemnice zamku i dawnego Olsztyna, prelegent: Wojciech Wółkowski, eksperci: prof. Krzysztof Szatrawski, kulturoznawca UWM, Robert Kuriata, psycholog.
22:00 — Projekcja filmu: Przepraszam, czy tu biją?
22:15 — Rozstrzygnięcie konkursu
23:00 — Koncert legendarnej olsztyńskiej grupy Big Day
Prezentacje przez cały czas trwania imprezy:
— Portret Hermanna Christopha Finck von Finckensteina pędzla Leonharda Schorera z 1756 roku.
— Skarbczyki — szkatuły z XVI-XVII wieku.
— Filmowe portrety a wystawa „Portretowe inspiracje”, "Dziewczyna z perłą", "Portret Doriana Graya"
— Dobranocka. Nie zasypiaj! Nocne kino dla Najmłodszych: Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Reksio i in.
oraz:
— warsztaty na wystawach: druk na tkaninie, decoupage, kaligrafia, sztuka portretu
— konkursy z nagrodami

Tej szczególnej nocy będą z nami także krótkofalowcy, którzy nawiążą łączność z innymi zamkami w Polsce. Zobaczymy jak daleko popłyniemy na krótkich falach.

* Europejska Noc Muzeów w olsztyńskim BWA, początek w sobotę w godz. 19-24. W programie m.in.: projekcja wideo instalacji Jacka Malinowskiego „Nosferatu. Dyktator Lęku" przestrzeń sali głównej; oprowadzanie kuratorskie dla dzieci po wystawie „Słońce jest najważniejsze", wspólne rysowanie oraz czytanie książki Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej „Las Latających Wiewiórek", przestrzeń sali kameralnej; warsztat plastyczny dla dzieci pt. „Zwierzaki – gazeciaki", przestrzeń holu BWA; sprzedaż wybranych wydawnictw BWA w bardzo promocyjnych cenach. W tym dniu działać będzie autobusowa Nocna Linia Muzealna - bezpłatnie dowożąca na wydarzenia związane z Europejską Nocą Muzeów. Wstęp wolny.

PROGRAM:
- od godz.19:00 do 24:00 projekcja wideo instalacji Jacka Malinowskiego „Nosferatu. Dyktator Lęku" przestrzeń sali głównej
- od godz.19:00 do 24:00 gra zespół Pongo Records w atrium BWA
- od godz. 19:00 do 21.00 oprowadzanie kuratorskie dla dzieci po wystawie „Słońce jest najważniejsze", wspólne rysowanie oraz czytanie książki Joanny Bator i Krzysztofa Łukasiewicza z ilustracjami Magdaleny Starskiej „Las Latających Wiewiórek", przestrzeń sali kameralnej, prowadzenie: Joanna Tekla Woźniak
- od godz. 19:00 do 21:00 warsztat plastyczny dla dzieci pt. „Zwierzaki – gazeciaki", przestrzeń holu BWA, prowadzenie: Olga Orzeł-Kopeć
- od godz. 19.00 do 24:00 zwiedzanie wystaw: "Obraz" Marzeny Huculak w sali głównej oraz „Słońce jest najważniejsze" Magdaleny Starskiej w sali kameralnej
- od godz. 19:00 do 24:00 sprzedaż wybranych wydawnictw BWA w bardzo promocyjnych cenach

* Europejska Noc Muzeów w Galerii Rynek MOK, ul. Stare Miasto 24/25, początek w sobotę w godz. 20-24. W programie m.in.: pokaz profesjonalnej sesji fotograficznej. Zdjęcia wykona Rafał Koziej natomiast stylizacją i wizażem zajmie się Joanna Magreta. Modelki lub modeli, którzy chcieliby wziąć udział w sesji fotograficznej proszeni są o kontakt z MOK: tel. 89 522 13 70. Zgłoszenia do 14 maja. Uwaga! Wybrane zostaną 4 modelki i 2 modeli.

W tym dniu działać będzie autobusowa Nocna Linia Muzealna - bezpłatnie dowożąca na wydarzenia związane z Europejską Nocą Muzeów.

* Noc muzeów w Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Rozpoczęcie o godz. 19:00. Wystawa "Tym razem wybierz sam. Plakaty polityczne końca PRL" przygotowana została na Noc Muzeów w związku z 25. rocznicą przemian ustrojowych w Polsce, zainicjowanych przez porozumienia Okrągłego Stołu oraz wybory parlamentarne 4 czerwca 1989 r.
Ekspozycja obejmuje okres od wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. do wyborów 4 czerwca 1989 r. i prezentuje afisze oraz plakaty z propagandą oficjalną, kierowaną do społeczeństwa przez władze PRL jak również solidarnościowe – głównie z agitacją wyborczą. Wystawę otwiera obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, cenny dokument czasów, w którym można przeczytać co „zakazane zostało ...”, a co władze nakazywały i zalecały obywatelom. Pod hasłami propagandy oficjalnej: „Kto przedłuża stan wojenny”, „NATO zagrożeniem pokoju”, „Trzeba nam pokoju, jedności, pracy” czy „Krucjata przeciwko Polsce” dodatkowo wzmocnionym wizerunkiem Reagana w stroju rewolwerowca i Adenauera w przebraniu Krzyżaka, możemy odnaleźć realia życia codziennego w PRL lat osiemdziesiątych XX wieku.

Odrębną grupę stanowią plakaty solidarnościowe. Nadzieję jaką Polacy wiązali z wyborami 4 czerwca 1989 r. oraz przemianami ustrojowymi można odnaleźć w treści haseł: „Żeby Polska była Polską”, „Wybierz swoją Polskę”. W agitacji wyborczej przestrzegano przed biernością: „Nie głosując przez lenistwo oddasz mandat komunistom”. Podkreślano też szansę na podjęcie samodzielnej decyzji społeczeństwa o przyszłości kraju. Jedno z takich haseł: „Tym razem wybierz sam” wykorzystano jako motto tytułu wystawy.* Program obchodów Międzynarodowej Nocy Muzeów w Muzeum Przyrody w Olsztynie:
— godz.: 19:30, 21:00, 22:30 — Nocne zwiedzanie Muzeum Przyrody — to wędrówka z latarkami po muzealnej ekspozycji. W świetle latarek posłuchamy opowieści o zwierzętach Warmii i Mazur. Opowieści będą przerywane nocnymi głosami zwierząt. Na nocne zwiedzanie zapraszamy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Wskazane jest zabranie ze sobą latarek.

— godz.: 20:30, 22:00 — Konkurs: Rozpoznawanie nocnych głosów warmińskiej i mazurskiej przyrody — to częściowe przypomnienie przyrodniczych głosów, które poznaliśmy podczas nocnego zwiedzania Muzeum Przyrody. Na zwycięzców czekają cenne i piękne albumy oraz książki poświęcone przyrodzie regionu, ufundowane, między innymi, przez Wydawnictwo PHU Wenecja z Dobrego Miasta. Wskazane jest zabranie ze sobą czegoś do pisania.

— Noc w eterze (spotkanie z krótkofalowcami w Muzeum Przyrody) — Informacje o wydarzeniach odbywających się w Muzeum Przyrody podczas „Międzynarodowej Nocy Muzeów” będą wysyłane w eter dzięki miłośnikom krótkofalarstwa z klubu działającego przy Lidze Obrony Kraju w Olsztynie. Upamiętnieniem każdego połączenia będą okolicznościowe kartki z Muzeum Przyrody. Każdy zainteresowany będzie mógł zapoznać się z idą krótkofalarstwa.

— Nocni odkrywcy przyrody — to zabawa edukacyjna pozwalająca odkryć przyrodnicze walory parku przy Muzeum Przyrody. Należy pobrać z kasy Muzeum kartę pracy wraz z mapką, na której zaznaczono trasę wędrówki przez park i stanowiska pracy.

— Zajęcia warsztatowe dla dzieci i dorosłych (warsztaty plastyczne, gry planszowe, puzzle i inne) — młodszych i starszych zapraszamy na warsztaty plastyczne i gry edukacyjne. Będzie można wykonać zwierzęta metodą origami modułowego lub wyciąć je z kolorowego papieru, ułożyć puzzle lub sprawdzić swoją pamięć w przyrodniczym memo.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kryptos #1397351 | 89.228.*.* 17 maj 2014 10:35

    Drogi Autorze notatki! "przestrzeń sali głównej" to po polsku sala główna. "przestrzeń sali kameralnej" to po polsku sala kameralna. "przestrzeń holu BWA" to po polsku hol BWA Czemu nam to robisz?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)