"Kosmos Niezmierzony" Małkowskiego w Warszawie

2014-04-28 12:34:17 (ost. akt: 2014-04-28 12:50:48)
Kosmos Niezmierzony Małkowskiego w Warszawie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Dziewięć obrazów akryl na płótnie, każdy o wymiarach 150 na 150 cm, namalowanych w 1988 roku składa się na 15 indywidualną wystawę malarstwa Eugeniusza Geno Małkowskiego pt. "Kosmos Niezmierzony". Otwarcie we wtorek (6 maja) w Światowej Akademii Sztuki w Warszawie.

- Są to w tej chwili moje najdroższe dzieła, z których dwa są wycenione na 500 i 600 tys. zł. Jednak, niezależnie od zajmowanego statusu społecznego i możliwości finansowych, wszystkich zainteresowanych wystawą zapraszam do ŚAS - mówi Eugeniusz Geno Małkowski.


Eugeniusz Geno Małkowski - malarz; urodził się 5 września 1942 roku w Gdyni. W latach 1957-1962 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Przez pierwsze dwa lata w pracowni profesora Juliusza Studnickiego, gdzie otrzymywał wyróżnienia. Od trzeciego roku studiów wybrał pracownię profesora Artura Nachta – Samborskiego.

Dyplom obronił w 1968 roku. Już rok później założył grupę artystyczną „Arka” (Ciapało, Małkowski, Masznicz). Razem zorganizowali wiele wystaw i zainicjowali w 1972 roku ruch artystyczny „O poprawę”.

W drugiej połowie lat siedemdziesiątych współpracował z tygodnikiem „itd”, gdzie pisywał artykuły o sztuce. Zorganizował ogólnopolski ruch artystyczno-społeczny „Świat”, był aranżerem największej wystawy sztuki (3000 prac) w warszawskiej Zachęcie. Jest jednym ze współzałożycieli Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików.

Systematycznie jeździł do Paryża, gdzie prowadził akcje „Wspólnego Malowania”. Geno Małkowski malował obraz z 40 tysiącami przechodniów – współautorów nazwanego później „Barwy Paryża”. W 1994 roku powołał w Paryżu Stowarzyszenie Odnowy Sztuki (ARA). Uczestniczył tam w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W 1995 roku powołał takie samo stowarzyszenie w Polsce, a w 1996 roku otworzył Pracownię – Galerię Inicjatyw Twórczych w Warszawie, w której realizuje kilkanaście wystaw zbiorowych, prezentując blisko 150 twórców.

W 1997 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w 2005 roku stopień doktora habilitowanego. Od 2007 roku jest profesorem Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie, gdzie wcześniej był wykładowcą. Jego prace znajdują się w polskich kolekcjach oraz w zbiorach muzealnych w wielu krajach świata. Żyje i tworzy w Warszawie i Olsztynie.


"Kosmos Niezmierzony"
wystwa malarstwa Eugeniusza Geno Małkowskiego
Wtorek (6 maja), godz. 18:00
Światowa Akademia Sztuki w Warszawie, ul. Brzeska 6

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB