Walentynki w Filharmonii z wybitną sopranistką

2014-02-11 10:05:42 (ost. akt: 2014-02-11 14:45:09)
Walentynki w Filharmonii z wybitną sopranistką

Autor zdjęcia: Mat. Filharmonii

Już 14 lutego 2014 o godz. 19 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbędzie się walentynkowy wieczór z Katarzyną Dondalską, cenioną w Europie i w świecie wybitną sopranistką koloraturową, wywodzącą się ze znanej rodziny olsztyńskich muzyków.

W walentynkowym koncercie pod nazwą „Berlin, Broadway, Hollywood” orkiestrę filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi niemiecki dyrygent Stefan Johannes Walter.

W koncercie usłyszymy m.in. melodie Franza Grothego (1908-1982), absolwenta berlińskiej Akademii Muzycznej, który zaczął robić karierę w Hollywood w epoce pierwszych filmów dźwiękowych, a potem – w przeciwieństwie do twórców emigrujących w owych latach z Europy do USA – zdecydował się wrócić do Niemiec, przez wiele lat współpracował ze sławnym tenorem Richardem Tauberem i ze śpiewaczką Martą Eggerth, żoną Jana Kiepury.

Piosenkę niemiecką reprezentować będzie również tego wieczoru Peter Kreuder (1905-1981), kompozytor, który na początku lat 30. XX wieku rozpoczynał karierę jako współpracownik Maxa Reinhardta, dla Josepha von Sternberga opracowywał partyturę muzyki do jego słynnego filmu „Błękitny anioł”, od którego zaczęła się wielka sława Marleny Dietrich, jego piosenki śpiewały ówczesne gwiazdy Zarah Leander i Marika Rökk.

Usłyszymy również wiązankę melodii Henry’ego Manciniego (1924-1994), autora ponad 90 albumów płytowych – od jazzu, przez pop, po muzykę klasyczną – któremu jednak największą sławę przyniosła muzyka filmowa.

A prócz tego – mnóstwo innych, znanych piosenek, przebojów filmowych i musicalowych.

14 lutego (piątek), godz. 19.00, sala koncertowa Filharmonii
Koncert walentynkowy „Berlin, Broadway, Hollywood”
Stefan Johannes Walter – dyrygent
Katarzyna Dondalska – sopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Katarzyna Dondalska – sopran:

Urodzona w Bydgoszczy sopranistka koloraturowa młodej generacji, rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny. Po roku nauki w gdańskiej uczelni kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu (Niemcy) pod kierunkiem Grigorija Żyslina (skrzypce) i Jutty Bucelis-Dehn (śpiew) i uzyskała dyplom w obu specjalnościach z wyróżnieniem.

Doskonaliła swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich renomowanych artystów jak Sylvia Geszty. Odnosiła sukcesy – jako finalistka i laureatka – na międzynarodowych konkursach wokalnych, jak np. Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francesco Viñasa w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego im. Sylvii Geszty, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Telewizji ARD, czy też Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy w s’Hertogenbosch. W latach 1998-2000 występowała na scenie Stadttheater Heidelberg.

W roku 2011 otrzymała tytuł doktora sztuk muzycznych w dziedzinie wokalistyki w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Współpracuje z wieloma orkiestrami i scenami. W Niemczech są to: Nürnberger Symphoniker, Sinfonieorchester Baden-Baden, Radio-Symphonie-Orchester des SWR Kaiserslautern, Rheinpfalz-Philharmonie Ludwigshafen, Orchester des Staatstheaters Dortmund, Berliner Sinfonie-Orchester, RSO Berlin, Filmorchester Babelsberg, Konzerthaus Berlin, Alte Oper Frankfurt, Rheingoldhalle Mainz, Tonhalle Düsseldorf, Fruchthalle Kaiserslautern, Schauspielhaus Berlin, Carl-Orff-Saal Gasteig w Monachium, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Thüringische Philharmonie Gotha/Suhl, Friedrichstadtpalast Berlin, Schloss Benrath Düsseldorf, Staatstheater Dortmund, Kölner Philharmonie, NDR Rundfunksinfonieorchester Hanower, WDR Rundfunkorchester Kolonia.
W Europie: Orchestre Philharmonique du Luxembourg, orkiestra Welsh National Opera w Cardiff, BBC Orchestra London, Bruckner-Symphonieorchester Linz, Haydn-Symphonieorchester Bolzano-Trento, Palais de Concerts Strasbourg, Königin-Elisabeth-Saal Antwerpen, Limburg Symphonie Orkest Maastricht, Konserthus Oslo, Konserthus Stockholm, DR Koncerthuset Kopenhaga.
W USA i w Kanadzie: Chicago Symphony Orchestra II, Orchestra Hall Symphony Center (Chicago), Orchestra Hall Minneapolis, San Diego Symphony Orchestra, Copley Symphony Hall w San Diego, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, John F. Kennedy Center for the Performing Arts w Waszyngtonie, Baltimore Symphony Orchestra w Joseph Meyerhoff Symphony Hall w Baltimore, Blumenthal Performing Arts Center w Charlotte, Paramount Theater w Seattle, Orpheum Theater w Vancouver, Royal Theater w Victoria, John Bassett Theater w Toronto, Salle Wilfrid-Pelletier w Montrealu, National Arts Centre w Ottawie, Winspear Centre w Edmonton, w Jack Singer Concert Hall w Calgary, Avery Fisher Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Artystka ma w repertuarze szereg znaczących ról operowych. Śpiewała m.in.: Królową Nocy w Czarodziejskim flecie Mozarta w Grand Opera w Houston, w Stadttheater Linz, w teatrach w Detmold, Mainz, Darmstadt, Karlsruhe, w Heidelbergu, na Eutiner Festspiele, w RAI Theater Amsterdam, w Welsh National Opera (Cardiff, Walia) i w KNO w Seulu; Zerbinettę w Ariadnie na Naxos Straussa w Welsh National Opera w Cardiff oraz w Augsburgu i w Heidelbergu; Najadę w Ariadnie na Naxos Straussa i Konstancję w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta – w Mannheim, Heidelbergu i w Teatro Colon w Buenos Aires; Nanettę w Falstaffie Verdiego, Blondę w Uprowadzeniu z Seraju Mozarta oraz Słowika w Ptakach Braunfelsa – w Teatro Lirico di Cagliari; Ogień, Księżniczkę i Słowika w operze Dziecko i czary Ravela – w Concertgebouw w Amsterdamie, z Radio Filharmonisch Orkest Hilversum i z Cappella Amsterdam.

Śpiewała również podczas takich wydarzeń, jak uroczysta ceremonia otwarcia Münich Airport Center czy Classic Open Air na placu Gendarmenmarkt w Berlinie. Brała udział w programach telewizyjnych: u Güntera Wewela w programie „Kein schöner Land”, w produkcji „Weihnacht in Deutschland” stacji BR, w programie „Lesley Garrett Series” telewizji BBC Wales oraz w TV włoskiej RAI.
Występowała z takimi śpiewakami, jak Edita Gruberowa, Anna Tomowa-Sintow, Francisco Araiza, Hanno Müller-Brachmann, Tom Allen, Markus Werba; z dyrygentami, jak: Peter Falk, Guido Johannes Rumstadt, Theodor Guschlbauer, Peter Guth, Klaus Arp, Philip Ellis, Richard Armstrong, Ira Levin, Dennis Russell Davies, Carlo Rizzi, Roberto Abbado, Hans Graf, Howard Griffiths, Marko Letonja, Gabriele Ferro, Michaił Jurowski. Wśród muzyków, kompozytorów, reżyserów, z którymi dotychczas współpracowała, są m.in. Pete York, Elmar Gunsch, Günter Wewel, Gunter Emmerlich, Brigitte Mira, Ingrid Surgenor, Ingrid Kreuder, Barbara Bonney, Stefan Johannes Walter, Daniele Abbado.

Stefan Johannes Walter – dyrygent:

Urodził się w Schweinfurcie w Bawarii. Jest synem znanego i cenionego w Niemczech rzeźbiarza, malarza i plastyka Juliana Waltera.
Ukończył Staatliche Hochschule für Musik Würzburg na wydziałach: instrumentalnym (instrumenty perkusyjne klasyka i jazz u prof. Bernda Kremlinga i prof. Adela Shalaby’ego), kompozycji (prof. Heinz Winbeck) oraz dyrygentury (prof. Hermann Dechant) z wyróżnieniem.
Był stypendystą Bayerisches Staatsministerium für Unterricht und Kultur Paris, Richard-Wagner-Verband Bayreuth, oraz laureatem wielu międzynarodowych konkursów, jak Kompositionspreis der Landeshauptstadt Stuttgart czy Franz-Josef-Reinl-Stiftung Wien, International Competition Tallahasse Florida.
Jest jurorem konkursów: Herbert-Baumann-Kompositionswettbewerb, Internationaler Kompositionswettbewerb DTKV.
Współpracuje z radiem i telewizją: ZDF (Deutschlands Superhirn 2013), ARD, Bayerischer Rundfunk, WDR, rbb, mdr, NDR, produkcjach filmowych np. „Moon 44“, „Anonymus“ Rolanda Emmericha, „Der Mann mit dem Fagott“ ARD i Udo Jürgens, rbb „Elblandfestspiele Wittenberge 2010-2013“, mdr/rbb „Goldene Henne 2010“, ze znanymi solistami, teatrami oraz z orkiestrami takimi jak: Deutsches Filmorchester Babelsberg, Symphonieorchester Graunke München, Andrej Hermlins Swing Dance Band&Orchestra, Hofer Symphoniker, Württembergische Philharmonie Reutlingen, Bayerisches Kammerorchester Bad Brückenau, BSO Berlin, Klassik Open Air Berlin, Städtebundtheater Hof, Theater des Westens Berlin, Mainfranken Theater Würzburg, Württembergische Landesbühne Esslingen, Theater Tribüne Berlin, Elblandfestspiele Wittenberge, Hans-Otto-Theater Potsdam, Friedrichstadtpalast Berlin.
Wsród artystów, z którymi współpracował, byli m.in. Udo Jürgens, Pete York, David Friedman, Karl-Heinz Stockhausen, Harald Kloser, Thomas Wander, James Brett, Nic Raine, Norbert Glanzberg, Hanna Schygulla.
Uczestniczył m.in. w produkcjach musicali i operetek:
West Side Story, Evita, Zemsta nietoperza, Opera za trzy grosze, Grease, Dzwonnik z Notre Dame, Linie 1, Little shop of horrors, Non(n)sense, Słodka Irma, My Fair Lady, High Society, Czarodziej z krainy Oz, Peter Pan, Oliver...
Współpracuje w dziedzinie aranżacji i kompozycji z wieloma wydawnictwami muzycznymi (m.in. z Sikorski Musikverlage).

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB