Falstaff zaskoczył publiczność

2013-12-11 10:13:30 (ost. akt: 2013-12-14 11:07:35)
Falstaff zaskoczył publiczność

Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na kolejny spektakl operowy z cyklu "Sobota z The Metropolitan Opera HD Live. W programie "Falstaff" Giuseppe Verdiego. Początek koncertu w sobotę o godz. 18.55.

Swoją ostatnią operą, skomponowaną w 1893 roku, Verdi zaskoczył publiczność. Mał wtedy osiemdziesiąt lat i był postacią już niemal pomnikową. Cieszył się opinią największego twórcy muzyki włoskiej i wielkiego patrioty. Tymczasem po tylu napisanych dramatach zaproponował publiczności lekką komedię. Jej bohaterem uczynił Falstaffa, stworzoną przez wielkiego Szekspira postać obżartucha, łgarza i sybarytę, a wieńczącym dzieło morałem słowa: Cały świat jest żartem, a człowiek tylko głupcem!

Libretto do opery "Falstaff" stworzył Arrigo Boito. Jej premiera w Mediolanie w 1893 roku odniosła wielki sukces.
Obecną inscenizację przygotował w Metropolitan Opera Robert Carsen. Akcję spektaklu przeniósł na angielską wieś z połowy XX wieku. Widzów, którzy uczestniczyli w transmisjach z Metropolitan Opera HD Live w ubiegłym sezonie artystycznym, z pewnością ucieszy wiadomość, że w tytułowej roli wystąpi niezapomniany dottore Dulcamara z "Napoju miłosnego" — baryton Ambrogio Maestri. Na scenie wystąpią także: Lisette Oropesa (Nannetta), Angela Meade (Pani Ford), Stephanie Blythe (Pani Quickly), Jennifer Johnson Cano, (Pani Page), Paolo Fanale (Fenton), Franco Vassallo (Ford).

Po dłuższej przerwie, spowodowanej chorobą, za dyrygencki pulpit wrócił James Levine — legenda Metropolitan Opera i jej wieloletni dyrektor muzyczny — żeby dyrygować przedstawieniem.

Spektakl trwa 3 godziny i 20 minut. Ceny biletów: I strefa — 50 zł, bilet II strefa — 35 zł.
Giuseppe Verdi żył w latach 1813-1901. Studiował w Mediolanie. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców operowych.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Tagi:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB