Wystawa prac Cichowskiej i Prusik z UWM

2013-12-03 20:02:13 (ost. akt: 2013-12-03 14:24:50)

Instytut Sztuk Pięknych UWM i Pracownia Fotografii prof. Janusza Połoma zaprasza 5 grudnia (czwartek) 2013 r. godz. 18.00 do Galerii Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis (ul. Staromiejska 13 -Targ Rybny) na wystawę fotografii Ilony Cichoszewskiej i Edyty Prusik.

Obie artystki są absolwentkami Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Cykl fotograficzny Ilony Cichoszewskiej „Zakochani” znalazł się w 2013 roku wśród najlepszych dyplomów artystycznych absolwentów Wydziału Sztuki UWM, a Edyta Prusik za cykl prac „Szaro” otrzymała Nagrodę Dziekana za wybitne dzieło dyplomowe.

Ilona Cichoszewska urodzona w 1989 roku w Szczytnie. W roku 2011 otrzymała tytuł licencjata na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych UWM w Olsztynie. W 2013 roku uzyskała tytuł magistra sztuki na tym samym kierunku. Dyplom artystyczny, za który przyznano jej wyróżnienie, uzyskała w pracowni fotografii prof. Janusza Połoma. Brała udział w wielu zbiorowych wystawach studentów Wydziału Sztuki, m.in. w wystawie pracowni malarstwa w Bibliotece Głównej w Olsztynie, pracowni Intermediów na Wydziale Humanistycznym w Olsztynie oraz w wystawie „Mistrz i Uczeń” w Galerii Zamek w Reszlu.

Cykl prac Ilony Cichoszewskiej „Zakochani” jest metaforycznym obrazem wzajemnych relacji i związku dwojga ludzi. Ukazuje odrębność dwóch światów, osobowości, potrzeb i pragnień, raz po raz zderzających się ze sobą w próbach odnalezienia harmonii. Poszukiwanie jedności i szczęścia w połączeniu z dążeniem do zachowania indywidualizmu i osiągnięcia samoświadomości nie jest procesem łatwym i nigdy nie gwarantuje powodzenia.

Historia zakochanych przedstawiona na zdjęciach ukazuje dramatyczną ekspresję emocji i tajemnicę ludzkiej samotności, którą wciąż na próżno staramy się przezwyciężać. Postacie przenikają się nawzajem w ruchu przypominającym taniec . Zmieniają się wzajemne układy, chwilami postacie stapiają się w pozornej jedności, by później stanąć znowu w opozycji. Przyciągają się i odpychają, zbliżają się, tworząc pozorną jedność, to znów odchodzą, pozostają odrębni, samotni, zamknięci.

Edyta Prusiku rodzona w 1985 roku w Olsztynie. Absolwentka kierunku Pedagogiki, dyplom licencjata zrealizowała w 2010 roku. W 2010 r. zdobyła również uprawnienia architekta wnętrz. Absolwentka Edukacji Artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Wydziale Sztuki UWM w Olsztynie. Dyplom w pracowni fotografii prof. Janusza Połoma obroniła w 2013 roku. Zajmuje się architekturą wnętrz, fotografią, grafiką komputerową.

Cykl prac Edyty Prusik „Szaro” składa się z pięciu prac fotograficznych, będących formą wizualizacji graficznych. Jest to sztucznie wykreowana surrealistyczna, arealna rzeczywistość, której bezpośrednią inspirację stanowi równie surrealistyczny, współczesny świat. W zmanipulowanej przestrzeni pojawiły się postaci ludzkie, będące sztucznymi tworami, obiektami stworzonymi w programie komputerowym. Zestawiono je z postaciami realnymi, przedstawionymi na kolorowych fotografiach, wkomponowanych w przestrzeń obrazu. Zabieg ten pozwolił osiągnąć wrażenie balansowania na granicy świata realnego i wyobraźni. Zestawienie szarości z kolorem, autentyczności ze sztucznością, prawdy z fikcją prowokuje do pytania - co w dzisiejszym świecie jest naturalne, co sztuczne, co jest rzeczywistością, a co tylko pozorem?

Twórczość ta stanowi próbę ukazania problemów związanych z egzystencją człowieka w trudnych czasach postmodernizmu, podejmuje zagadnienia dotyczące izolacji społecznej, samotności i pustki, problem wolności.

Autorka ukazuje człowieka uprzedmiotowionego, sprowadzonego do postaci bezosobowej, jako marionetkę bezmyślnie podporządkowaną prawom ogółu i wymaganiom otępiającego systemu. Szara monotonia bezrefleksyjnych mas, którą tworzą ludzie-obiekty, została skonfrontowana z indywidualizmem świadomej jednostki.

Artystka stawia pytanie - czy odważne podążanie własną, niezależną, prawdziwą drogą może prowadzić do jej realizacji? Czy w dzisiejszej, zmanipulowanej rzeczywistości istnieje jeszcze prawo do wolności?


źródło: informacja prasowa organizatorów

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB