"Moc Sztuki" w BWA

2013-09-05 21:07:08 (ost. akt: 2013-09-05 10:08:53)
Moc Sztuki w BWA

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Kolejna odsłona „Mocy Sztuki” w sali kameralnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie to wystawa najnowszych nabytków tworzonej od 2005 roku, kolekcji najnowszej sztuki ogólnopolskiej. Do kolekcji wybierane są prace w rożnych mediach, autorstwa artystów współczesnych, z uwzględnieniem artystów z Olsztyna i regionu Warmii i Mazur.

Nabytki 2012. MOC SZTUKI. Kolekcja Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie

wernisaż: 12 września (czwartek), godz. 18.00
wystawa czynna: 13.09. - 6.10.2013 (sala kameralna)

Wystawa najnowszych nabytków tworzonej od 2005 roku, kolekcji najnowszej sztuki ogólnopolskiej z uwzględnieniem prac artystów z Olsztyna i regionu Warmii i Mazur.

Zaprezentowane zostaną prace: De revolutionibus orbium coelestium, Anny Baumgart, 2011 (neon), Pierwszy dzień lata, Wojciecha Doroszuka, 2012 (video), Na ścianę świątyni, Koji Kamoji, 1964 (technika mieszana), Korporacja Joanny Milewicz, 2012 (akryl na płótnie), Z cyklu. Oblicza rzeźby: Czasami znowu chciałabym być klasyczna, 2011 (ceramika) oraz Transformacja, 2012 (suchy pastel) Dawida Gołębiowskiego.

Regionalne kolekcje sztuki powstają ze środków publicznych i pozostają głównie pod opieką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, inauguracja programu miała miejsce w 2004 roku w ramach Narodowego Program Kultury „Znaki czasu. Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych powstało w Olsztynie, w kwietniu 2005 roku. Początek zbioru tworzą w większości dzieła najwybitniejszych artystów polskich, w wielu wypadkach już klasyków sztuki najnowszej. Klasykom towarzyszą prace artystów średniego pokolenia, a także debiutujących, jednak już znakomicie wpisujących się w założenia programowe tworzonego zbioru.

W myśl głównej idei kolekcji, która zawiera się w sformułowaniu „Każdemu czasowi jego sztuka", zbiór tworzą dzieła, które są znakiem swojego czasu, prace odnoszące się krytycznie, istotnie, żywo do otaczającej rzeczywistości, kondycji współczesnego świata i człowieka. Twórcy kolekcji dążą, bowiem do tego, by stanowiła ona reprezentatywny obraz sztuki polskiej ostatnich dekad XX i początku XXI wieku. Dzieła młodych twórców, których żywe reakcje artystyczne najlepiej charakteryzują swój czas, nie powstają w próżni artystycznej, lecz wpisują
się w istniejący ciąg artystyczno-historyczny. W powstającym zbiorze geneza współczesnej sztuki mocno zaznaczona jest pracami klasyków awangardowej fotografii, videoartu i instalacji, malarstwa i innych klasycznych dziedzin sztuk plastycznych.

Kolekcja powstaje dzięki dotacjom ze środków publicznych: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Warmińsko-Mazurskiego, Samorządu Miasta Olsztyna

Kuratorki: Grażyna Prusińska, Małgorzata Jackiewicz-GarniecKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB