„Five o’clock in Olsztyn”

2013-07-11 22:23:13 (ost. akt: 2013-07-11 14:28:05)
„Five o’clock in Olsztyn”

Autor zdjęcia: mat. Organizatora

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy „Five o’clock in Olsztyn” Iwony Bolińskiej-Walendzik oraz „Panoramy Olsztyna” Bogdana Gruszczyńskiego.

19 lipca /piątek/ 2013 r., godz. 17.00
Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33

„Five o’clock in Olsztyn”

Popołudniowa herbata u znajomych, Olsztyn oglądany z ich mieszkań. Wiele osób widzi miasto z lotu ptaka, z wielu miejsc to widok na oazę zieleni lub interesującą panoramę z charakterystycznymi obiektami. Odwiedź znajomego!

Popołudniowa herbata może być okazją do spotkań towarzyskich ze znajomymi, ale również i z miastem. Gdy jestem u kogoś po raz pierwszy, często swoje kroki kieruję do okna i próbuję zlokalizować znane punkty miasta. Podobnie będąc w górach, gdy już wejdę na szczyt, staję i porównuję rozciągający się widok z tablicą informującą o lokalizacji poszczególnych szczytów.

Popołudniówki u znajomych – dziś częściej spotykamy się w kawiarniach, knajpkach, w miejscach ogólnie dostępnych. Łatwiej, szybciej, gdzieś w połowie drogi.

Celem mojego projektu było pokazanie, jak wygląda Olsztyn widziany z okien naszych mieszkań. Wybrałam godzinę 17.00, bo o tej porze większość mieszkańców wraca do swoich domów. A zwyczajowe five o`clock tea przyjmowane było przyjaźnie. Trafiłam do kilkunastu mieszkań. Wystawa, na którą zapraszam, jest efektem tych spotkań, wspólnego spędzania czasu i dzielenia się przez moich znajomych widokiem z ich okien. Realizacja przedsięwzięcia zajęła mi prawie rok – na wystawie można zobaczyć Olsztyn jesienny, zimowy, wiosenny i letni. Fotografowanie jest dla mnie przede wszystkim formą dokumentacji rzeczywistości, często też szkicem do prac realizowanych później w innych dziedzinach plastycznych. Tym razem fotografie są głównym medium ekspozycji, ale nie zabraknie batiku – mojej „koronnej” dziedziny.

Do ekspozycji „przemyciłam” też portrety moich gospodarzy i zdjęcia ich serwisów do herbaty.

Do wspólnej prezentacji zaprosiłam również Bogdana Gruszczyńskiego, członka stowarzyszenia KPA „Sąsiedzi”. Jego obraz „Widok z mojego okna”, wyróżniony na Wojewódzkim Konkursie w Mrągowie w 2012 r., wpisał się w panoramiczne spojrzenie na Olsztyn.

Efekt projektu Five o’clock in Olsztyn to subiektywna wizja naszego miasta.

Iwona Bolińska-Walendzik

Iwona Bolińska-Walendzik
Bierze czynny udział w życiu kulturalnym i artystycznym Olsztyna i regionu. Jest organizatorką projektów artystycznych, warsztatów, wystaw i imprez kulturalnych. Wielokrotnie prezentowała swoje prace na wystawach okręgowych (Biennale Plastyki Olsztyńskiej, „Olsztyńskie klimaty” z okazji jubileuszu 650-lecia Miasta, „Kochajmy Warmię” w Offenburgu, Gelsenkirchen, Perugii) oraz ogólnopolskich (Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście, Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej w Łodzi) i międzynarodowych (Wystawa-Konkurs Malarstwa i Grafiki „Most” w Sowiecku, III Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Struktury Powiązań” w Krakowie). Autorka zrealizowała szereg wystaw indywidualnych, m.in. w Bejrucie, Wilnie, Warszawie, Olsztynie, Nidzicy, Jeleniej Górze, Łodzi, Lublinie.

Była stypendystką miasta Olsztyna oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pracuje jako specjalista public relations w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.


Bogdan Gruszczyński
Malarstwem zajął się w 2003 r., zaraz po ukończeniu kariery zawodowej. Od 2004 r. należy do Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” działającego przy MOK w Olsztynie. Maluje olejami i akrylami, najchętniej pejzaże. Prace prezentował na wystawach zbiorowych organizowanych przez KPA „Sąsiedzi”, wystawach wojewódzkich, a także na ogólnopolskich konkursach, gdzie zdobywał wyróżnienia. W styczniu br. miał swoją pierwszą wystawę indywidualną w Galerii „Sąsiedzi” MOK.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rado #1144643 | 159.46.*.* 16 lip 2013 14:44

    Napewno niewarto na to popatrzec ale zato w psychiatryku jest super

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. m #1140308 | 5.172.*.* 11 lip 2013 22:38

    Na pewno zobaczę.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz