Matka Polka, skandalistka czy lwica salonowa. Wcielenia kobiety

2013-07-01 14:41:19 (ost. akt: 2013-07-01 14:46:04)
Matka Polka, skandalistka czy lwica salonowa. Wcielenia kobiety

Kolekcja Joanny i Krzysztofa Madelskich stanowi reprezentatywny wybór fotografii wykonanych przez polskich artystów i polskie artystki na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat. To swoista ikonografia kobiecości rozpisana na kilkadziesiąt, uporządkowanych chronologicznie prac.

Powstawaniu tej wyjątkowej, prywatnej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł: aby poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Obiekt seksualny. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Każde z tych „wcieleń" kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne - jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii.

W sali głównej BWA w Olsztynie prezentowany jest fragment kolekcji, prace wykonane w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i wideo. Znalazły się tu dzieła tak wybitnych artystów i artystek jak Natalia LL, Ewa Partum, Marta Deskur, Teresa Murak, Zofia Kulik, Zuzanna Janin, Katarzyna Kozyra czy Teresa Gierzyńska. Obecne są także prace autorek młodszego pokolenia jak Aneta Grzeszykowska, Agata Bogacka czy Martynka Wawrzyniak. W kolekcji znalazły się również prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego czy Wojciecha Plewińskiego z urzekającymi „młodzieńczymi" portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

„Uwikłane w płeć”- wystawa fotografii z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich
Czas trwania: 5 lipca - 25 sierpnia 2013 /sala główna /

Kurator: Adam Mazur
Współpraca: Anna Hekmat

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB