"Wspaniały" Kopciuszek

2013-03-25 18:35:28 (ost. akt: 2013-03-25 18:39:32)
Wspaniały Kopciuszek

Rose, bohaterka „Wspaniałej”, przebojowej komedii romantycznej, to dziewczyna z małego miasteczka, która marzy, by dostać pracę w mieście i znaleźć miłość swojego życia.

W latach 50., kiedy dzieje się akcja filmu, szczytem marzeń jest praca sekretarki, a księciem z bajki okaże się Louis, właściciel małego biura ubezpieczeń. Początkowo Rose nie robi na nim szczególnego wrażenia, ale kiedy okazuje się, że ma wyjątkowy talent do szybkiego pisania na maszynie szef zaczyna patrzyć na nią przychylnym okiem – w końcu znalazł idealną kandydatkę do wystawienia w mistrzostwach w szybkim pisaniu na maszynie! Wkrótce dziewczyna zmieni zgrzebne spódnice i sweterki na wieczorowe kreacje i piękne kostiumy. Ale to dopiero początek jej perypetii.


Fabularny schemat „Wspaniałej” przypominać może opowieść o Kopciuszku. Biedna, wątpiąca w siebie dziewczyna na skutek niezwykłych wydarzeń zamienia się w piękną księżniczkę, która zdobywa serce ukochanego i zmienia swoje życie. Kino bardzo lubi nowe wersje klasycznych bajek i sięgało po tę historię już wielokrotnie. Takim Kopciuszkiem była wcześniej Julia Roberts w „Pretty Woman”, a rola w tym przeboju odmieniła też losy początkującej aktorki, która nagle stała się gwiazdą. Drogę od zwyczajnej dziewczyny, do podziwianej i charyzmatycznej bohaterki przeszła też Melanie Grffith w „Pracującej dziewczynie”. Dzięki szczęściu i przebojowości zdobyła nie tylko wymarzoną pracę, ale też mężczyznę.

Autorzy „Wspaniałej” bez wątpienia znają Kopciuszka, ale widać w tym filmie również nawiązania do innej słynnej historii - „Pigmaliona”. W sztuce George’a Bernarda Shawa dwaj profesorowie zakładają się, czy jednemu z nich uda się w pół roku wprowadzić zwyczajną kwiaciarkę na arystokratyczne salony. Podobnego zadania podejmuje się Louis, który ćwiczy z Rose, aby z dziewczyny utalentowanej stała się mistrzynią, która podbije cały świat. W „Pigmalionie” i jego filmowych adaptacjach (np. musicalowa „My Fair Lady”) oraz wariacjach na jego temat („Edukacja Rity”) to nauczyciel na końcu starał się o serce swojej uczennicy. We „Wspaniałej” jest podobnie. Zadufany w sobie Louis będzie musiał walczyć o Rose, która już dawno przestała być Kopciuszkiem.

„Wspaniała” wejdzie na ekrany polskich kin już w najbliższy piątek, 22 marca.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB