Tomasz Białkowski dostał Wawrzyn - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur

2012-05-23 09:32:20 (ost. akt: 2012-05-25 22:42:22)

Tomasz Białkowski laureatem Wawrzynu — Literackiej Nagrody Warmii i Mazur za 2011 rok.

Tomasz Białkowski dostał Wawrzyn - Literacką Nagrodę Warmii i Mazur

Autor: Beata Szymańska

Białkowski nagrodzony został za powieść „Teoria ruchów Vorbla”. Nagrodę - statuetkę Wawrzynu i czek na 5 tysięcy złotych wręczyli Jacek Protas – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz dyrektor oddziału TVP w Olsztynie Jarosław Kowalski - przedstawiciel fundatora nagrody. Została ona ufundowana dzięki projektowi „Bookriders” współfinansowanemu przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Waldemar Kontewicz otrzymał nagrodę czytelników – głosowali w Internecie czytelnicy „Gazety Olsztyńskiej”, widzowie TVP Olsztyn, słuchacze radia Olsztyn i czytelnicy WBP - za „Braniewnik”, nastrojowe opowieści o rodzinnym Braniewie. Autor od 18 lat mieszka w Kanadzie, gdzie uczy matematyki w średniej szkole.

Wręczono również honorowe wyróżnienie za książkę o szczególnych walorach edytorskich i poznawczych. Otrzymał je prof. Stanisław Achremczyk i wydawnictwo ElSet za dwutomowa „Historię Warmi i Mazur”.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej W Olsztynie Andrzej Marcinkiewicz wręczył również nagrody Amici Librorum. Za wieloletnie wzbogacanie księgozbioru WBP w Olsztynie. Tytuł Amici Librorum otrzymała dr Monika Cichmińska. Przyznano również tytuły „Bibliotheca Bona”. W kategorii bibliotek miejskich wyróżnienie to dostała: Miejska Biblioteka Publiczna w Lidzbarku Warmińskim, w kategorii bibliotek miejsko-gminnych - Miejska Biblioteka Publiczna w Reszlu, w kategorii bibliotek wiejskich Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich.WAWRZYN – Literacka Nagroda Warmii i Mazur zostanie przyznana już po raz ósmy. Suwerenna decyzja o przyznaniu Wawrzynu należy do Kapituły powołanej z inicjatywy Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Czytelniczego oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Podstawą rozpatrzenia przez Kapitułę zasadności nagrody jest biograficzny, tematyczny lub twórczy związek książki z regionem Warmii i Mazur.

Finaliści (w kolejności alfabetycznej):


Leszek Adamczewski - zbiór szkiców historycznych „Łuny nad jeziorami: agonia Prus Wschodnich”. Wydawnictwo Replika z Zakrzewa.Tomasz Białkowski - powieść „Teoria ruchów Vorbla”. Wydawnictwo JaNka z Pruszkowa.Kazimierz Brakoniecki - „Dziennik berliński”. Wydawnictwo Forma, Stowarzyszenie Officyna, Szczecin-Bezrzecze.Waldemar Kontewicz - opowiadania o powojennym Braniewie — „Braniewnik”. Wyd. Mamiko z Nowej Rudy.Waldemar Mierzwa - fabularyzowana opowieść dokumentalna o Dąbrównie „Miasteczko”, Oficyna Retman z Dąbrówna.


Laureaci poprzednich edycji Nagrody Literackiej Warmii i Mazur – WAWRZYN:

2010 – „Miasto szklanych słoni” Mariusza Sieniewicza - Wydaw. Znak
2009 – „Fabryka frajerów” Krzysztof Beśka - Wydaw. Nowy Świat
2008 – „Historie bliskoznaczne” Kazimierz Brakoniecki - Wydaw. Nowy Świat
2007 – „Excentrycy” - Włodzimierz Kowalewski - Wydaw. W.A.B.
2006 – „Dziewczyna z ganku” - Kazimierz Orłoś - Wydaw. Literackie
2005 – „Znikanie” Erwin Kruk - Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie
2004 – „Architektura i urbanistyka Olsztyna 1353-1953 od założenia miasta po odbudowę ze zniszczeń wojennych” Andrzej Rzempołuch - Urząd Miasta: Wydaw. Remix


Kapituła Wawrzynu:
Marek Barański
Bernadetta Darska
Sławomir Fafiński
Jarosław Kowalski
Andrzej Marcinkiewicz
Wojciech Ogrodziński
Joanna Wilengowska

mb

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze 5 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. zdaleka #684683 | 87.204.*.* 24 maj 2012 21:53

  a mnie się podobało Miasteczko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. w5 #682510 | 83.9.*.* 23 maj 2012 13:01

  Wawrzyn dla Tomasza Białkowskiego za powieść „Teoria ruchów Vorbla”. Nagroda czytelników dla Waldemara Kontewicza za "Braniewnik".

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nina #682493 | 89.228.*.* 23 maj 2012 12:39

   Zgaduję! Nagrodę otrzyma Brakoniecki, ponieważ w pozytynym świetle przedstawia w swojej najnowszej książce Niemców i Żydów. A to jest odbierane dzisiaj przez środowiska opiniujące jako otwarcie na nowe obszary kultury, dalekowzroczne i dodatkowo takie modne. Jestem bardzo podekscytowana werdyktem, ale i odpowiedzią pana Brakonieckiego, gdzie spotkał na WiM Żydów ( turyści wykluczeni)?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)